MUCOSOLVAN SIR PRO DOSPĚLÉ 1x100ml

 
107 Kč / ks
 
 
 
Dostupnost SKLADEM
SUKL 0223151
Objednávkový kód 20312
EAN 8590347000686
Dotaz k produktu
 
 

Mucosolvan (ambroxol)  zvyšuje v dýchacích cestách sekreci hlenu, tvorbu plicního surfaktantu (látka pokrývající vnitřní stěny plicních sklípků) a stimuluje činnost řasinek zajišťující posun hlenu. Tyto účinky mají za následek vydatnější zkapalnění, lepší transport a vylučování hlenu (mukociliární clearance), čímž dochází k usnadnění vykašlávání a zmírnění kašle.

PŘÍBALOVÝ LETÁK:

Co obsahuje Váš lék?
Ambroxoli hydrochloridum 30 mg v 5 ml sirupu.

Další látky obsažené v léku
Hyetelóza, krystalizující sorbitol 70%, glycerol 85%, dihydrát sodné soli sacharinu, meruňkové aroma, silice oplodí sladkého pomeranče, menthol, kyselina benzoová, propylenglykol, čištěná voda.

Indikační skupina
Expektorancia, mukolytika.

Charakteristika
Ambroxol, léčivá látka přípravku Mucosolvan pro dospělé, zvyšuje v dýchacích cestách sekreci hlenu, tvorbu plicního surfaktantu (látka pokrývající vnitřní stěny plicních sklípků) a stimuluje činnost řasinek zajišťující transport hlenu. Tyto účinky mají za následek vydatnější zkapalnění, lepší transport a vylučování hlenu (mukociliární clearance), čímž dochází k usnadnění vykašlávání a zmírnění kašle.

Kdy se lék používá?
Přípravek užívejte při akutních a chronických zánětlivých a infekčních onemocněních horních i dolních dýchacích cest. Jedná se např. o akutní a opakované záněty průdušek, hrtanu a průdušnice, rýmu a záněty nosohltanu (a související záněty středouší a vedlejších dutin nosních), a dále o chronická onemocnění jako např. chronická bronchitida a chronická obstrukční plicní nemoc. Akutní a chronická onemocnění dýchacích cest jsou provázena zvýšenou tvorbou vazkého průduškového hlenu a jeho ztíženým vykašláváním. Mukolytická léčba (tzn. snižující viskozitu hlenu) usnadňuje toto vykašlávání. Sirup Mucosolvan pro dospělé je určen především pro dospělé, mohou ho však užívat i mladiství a děti.

Kdy byste neměli lék užívat
Neužívejte Mucosolvan pro dospělé, jestliže jste přecitlivělí (alergičtí) na ambroxol nebo kteroukoli pomocnou látku obsaženou v přípravku.

Nežádoucí účinky
Mucosolvan pro dospělé je obvykle dobře snášen. Mohou se dostavit lehké zažívací obtíže (pálení žáhy, nechutenství, příležitostně pocit na zvracení, zvracení, průjem). Mohou se vyskytnout alergické reakce, zejména kožní vyrážky, kopřivka, angioedém, anafylaktické reakce (včetně anafylaktického šoku). Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání (podávání dětem) přípravku poraďte s lékařem. Pokud se při užívání přípravku Mucosolvan pro dospělé objeví nová vyrážka na kůži nebo na sliznici, je třeba lék vysadit a okamžitě vyhledat lékaře. Může se jednat o vzácné kožní projevy (vyvolané vlastním onemocněním nebo užíváním dalších léků), které se mohou objevit při užívání mukolytických látek, jako je např. ambroxol. Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání (podávání dětem) přípravku poraďte s lékařem.

Jak mohou jiné léky ovlivnit léčbu?
Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Současné užívání přípravku Mucosolvan pro dospělé a antibiotik (amoxicilin, cefuroxim, erythromycin vede ke zvýšení koncentrace antibiotik v hlenu, který se vytváří v dýchacích cestách. Další klinicky významné působení s ostatními léky není známo.

Těhotenství a kojení
Těhotné ženy mohou přípravek užívat pouze po poradě s lékařem, jeho užívání není doporučeno v prvních 3 měsících těhotenství. Není doporučeno užívat Mucosolvan pro dospělé při kojení.

Dávkování
Pokud není lékařem určeno jinak, je doporučeno následující dávkování (5 ml sirupu = 1 čajová lžička): Dospělí a děti nad 12 let: 10 ml (2 čajové lžičky) 2krát denně. Mucosolvan pro dospělé, sirup 30 mg/5 ml, je možno podat na doporučení lékaře i dětem do 12 let. V tom případě je doporučováno následující schéma dávkování závislé na závažnosti onemocnění: Děti od 6 do 12 let: 5 ml (1 čajová lžička) 2-3krát denně. Děti od 2 do 6 let: 2,5 ml (1/2 čajové lžičky) 3krát denně. Děti od 1 do 2 let: 2,5 ml (1/2 čajové lžičky) 2krát denně. Tyto vyšší dávky jsou vhodné pro úvodní dávkování; po 14 dnech mohou být sníženy na polovinu. Sirup Mucosolvan pro dospělé se podává při jídle. Výše uvedená množství se dávkují buď přiloženou odměrkou, nebo čajovou lžičkou. Při podávání dětem také můžete použít sirup Mucosolvanu o síle 15 mg/5 ml. Pokud Vám nevyhovuje léková forma sirup, můžete použít Mucosolvan roztok, tablety nebo Mucosolvan Retard - tobolky s prodlouženým uvolňováním. Dávkování sirupu Mucosolvan pro dospělé je určeno k léčbě akutních onemocnění dýchacích cest a úvodní léčbu chronických stavů, např. opětovné akutní vzplanutí chronického zánětu průdušek, zánět průdušek, tzv. \"kuřácký kašel\", zánět hrtanu, zánět průdušnice a rýma. Akutní záněty jsou obvykle doprovázeny suchým dráždivým kašlem, případně ještě pocitem pálení na hrudi u zánětu průdušek a chrapotem u zánětu hrtanu. V dalším průběhu dochází k tvorbě vazkého hlenu a postupnému vykašlávání. U chronických stavů převažuje vlhký typ kašle s vykašláváním. Délka léčby přípravkem Mucosolvan pro dospělé je určena individuálně, v závislosti na indikaci a typu onemocnění. Pokud se však při akutním onemocnění dýchacích cest příznaky během 7-10 dnů (u dětí do 6ti let během 3 dnů) významně nezlepší nebo se zhoršují, je třeba vyhledat lékaře. Přípravek neužívejte bez porady s lékařem déle než 3 týdny. Dlouhodobé užívání přípravku Mucosolvan pro dospělé u chronických onemocnění je možné po poradě s lékařem.

Předávkování
Dosud nebyly zaznamenány žádné projevy předávkování. Pokud se vyskytnou jakékoli případné projevy předávkování, vyhledejte lékaře.

Uchovávání
Žádné zvláštní podmínky uchovávání. Po prvním otevření spotřebujte do 6 měsíců.

Varování
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Balení
100 ml sirupu.

Výrobce
Boehringer Ingelheim France, Reims, Francie.

Držitel registrace
Boehringer Ingelheim International GmbH, Ingelheim am Rhein, SRN.

Zdroj informací
Boehringer Ingelheim International GmbH, Ingelheim am Rhein, SRN.

 
Napište nám svůj dotaz