10 pověr o opalování
10 nejčastějších pověr o opalování
Před UV zářením nás chrání jen opalovací prostředky
Lze říci, že bez dobrého krému proti slunci byste neměli vycházet na delší pobyt na slunci. Opalovací krém ale není to jediné, co může vaše tělo chránit. Před škodlivými účinky nadměrného opalování chrání také beta-karoten, zmiňovaný v prvním díle naší „miniakademie“, vitamíny E a C a některé stopové prvky. S jejich výběrem vám rádi poradíme a zkušený kolektiv pracovníků lékárny Na Zelené vybere přesně ty přípravky, které jsou vhodné pro vás konkrétně a poradí i s jejich užíváním.
Pro výběr vhodného opalovacího přípravku klikni zde
Vhodným užíváním potravinových doplňků s obsahem těchto látek totiž své kůži velmi prospějete. Tyto doplňky stravy však začněte užívat s předstihem alespoň tří, čtyř týdnů. Například před dovolenou ve Středomoří, kde je intenzita slunečního záření daleko vyšší.
Vždy potřebuji co nejvyšší ochranný faktor
Klíčovou charakteristikou opalovacího krému je jeho ochranný faktor. Ten určuje, kolikrát se prodlouží doba pobytu na slunci, než dojde k zarudnutí pokožky. Hlavně z ekonomického hlediska ale při pobytu u nás nemá smysl hledat opalovací krém s co nejvyšším ochranným faktorem. Tyto přípravky bývají kvůli vysokému obsahu UV filtrů drahé. A pokud nejste na slunce příliš citliví, stačí vám ochranný faktor 25–30,
který umožní prodloužit pobyt na slunci asi na 4 hodiny. Jiná situace nastává, pokud jste na slunce citliví, nebo se chystáte do jižních zemí či do hor. Tam je nutný vysoce ochranný krém s označením 50+, s jehož nákupem vám u nás v lékárně rádi pomůžeme.
Bioderma Photoderm KID SPF 50+
Bioderma Photoderm krém SPF50+
Tmavé typy se opalují méně
Tak určitě není pravda, že tmaví, černovlasí lidé se nemusí před sluncem chránit. Lidé s tmavší pokožkou jsou obvykle na slunce méně citliví, chránit by se však měli také. I pro ně je totiž ultrafialové záření škodlivé stejně jako pro ostatní. Lidé s tmavší pletí však mohou použít i opalovací krém s faktorem nižším, než jaký by potřebovali na slunce citliví blonďáci.
Sluníčko pod mraky neopaluje
V naší zeměpisné šířce slunce pod mraky nemá takovou intenzitu, jako blíže rovníku. Když je zamračeno a pro nejcitlivější fototyp I při celodenním pobytu venku odborníci doporučují i v letních měsících správně aplikovaný přípravek s SPF 15.
U dovolené v Karibiku či jihovýchodní Asii se rychle přesvědčíte, že ne všude je tomu stejně. V tropickém pásmu se proto opalovacím krémem chraňte, i když je zrovna zataženo. Ani v Česku ale před slunečním zářením moc nechrání stromy ani slunečník. Hlavně pak u vody se totiž část slunečního záření odráží i do stínu.
Kvalitního opalovacího krému stačí méně
Ať už máte krém s ochranným faktorem 4 nebo 50+, vždy jej musíte nanést na pokožku v dostatečné vrstvě! Jakýkoli krém aplikujte v takovém množství, aby na vaší kůži zanechal zjevnou vrstvu účinné látky. Která se po chvíli vstřebá. Nezapomínejte , že při pocení, utírání ručníkem, vlivem písku a vody se ochranná vrstva ztenčuje je proto nezbytné ji včas a v dostatečné míře obnovit. Často se lidé diví, že jsou po pár hodinách na slunci červení a přitom zapomínají, že byli několikrát ve vodě, utírali se ručníkem a setřeli krém do oblečení.
f
Pod vodou sice necítíte teplo, ultrafialové záření však proniká i několik desítek centimetrů pod vodní hladinu. To může být problém hlavně při šnorchlování, když se dlouho pohybujete těsně pod hladinou. Voda taky vrstvu opalovacího krému může smýt. Nátěr opalovacím krémem proto při šnorchlování a koupání častěji opakujte!
Přes sklo auta se neopálím
Ani sklo dopravního prostředku nechrání proti ultrafialovému záření na 100%. V autě se sice opálíte mnohem méně, při delších cestách ale může být sluneční záření problematické. V autě se proto taktéž chraňte opalovacím krémem a slunečními brýlemi.
Po samoopalovacím krému zhnědnu, a pokožka je tak chráněná
Většinou platí, že jakmile se jednou na začátku léta pozvolna opálíte, pokožka již na další vystavení slunečnímu záření reaguje lépe. To neplatí, pokud si opálení přivodíte pomocí samoopalovacího krému! Jeho efekt je totiž povrchový a zbarvení pokožky samoopalovacím krémem vás před slunečním zářením rozhodně neochrání!
Nepotřebuji brýle, stačí klobouk s širším lemem
Při pobytu na slunci je důležité použít nejen dobrý opalovací krém, ale měli byste mít také sluneční brýle, jejichž skla obsahují účinný UV filtr. Sluneční brýle pak musí mít takový tvar, aby oči co nejvíce chránily. Pro ochranu očí rozhodně nestačí jen čepice s kšiltem či klobouk.
Raději nechci chodit na slunce vůbec
Existuje však i mnoho lidí , kteří se UV záření bojí tolik, že na slunce nechodí vůbec. Bohužel toto je taky chyba. Při ozáření slunečním zářením se totiž v kůži vytváří vitamín D, který lidské tělo pro svou činnost nezbytně potřebuje. Stejně tak, pokud se budeme slunci vyhýbat, přestanou se v kůži tvořit i pigmenty na ochranu před ním. Trochu nadneseně bychom se pak tedy mohli stát na sluneční záření přecitlivělí. Mírné a opatrné vystavování se slunci je proto žádoucí a nezbytné.