Alergie
Díl 3. Alergie?!
Určitě jste si všimli, že existuje velké množství alergií – pylová alergie, alergie na potraviny, alergie na kov a mnohé další….
Co je to vůbec alergie? Co alergii způsobuje, či jak se vyvíjí a co si všechno si lze představit pod těmito pojmy? Začtěte se do následujících řádků…
Termín alergie poprvé vyslovil pediatr von Pirquet v prvních letech 20.století a za téměř sto let se tento pojem stal věcí obecně známou.V průměru čtvrtinu populace kterékoli země na světě tvoří alergici.
Co se při alergické reakci děje ve vašem těle?
Váš imunitní systém reaguje na podněty zvenčí, jako kdyby se jednalo o extrémně nebezpečné vetřelce, se kterými je třeba bojovat. Pro boj s těmito útočníky pak používá všemožné způsoby obrany a všechny dostupné zbraně, které má.
Někomu se začne špatně dýchat, protože tělo reaguje zúžením dýchacích cest, aby zabránilo „cizinci“ vklouznout ještě hlouběji.
Někdo má nepříjemnou vyrážku či zánět. Všechny tyto reakce jsou ale špatné, organismus si jen sám škodí a jeho jednání je přehnané, protože ve skutečnosti neexistuje nic s čím je potřeba bojovat.
Co alergii způsobuje?
Alergiie je způsobena velmi prudkou reakcí imunitního systému. Při této reakci náš obranný systém bojuje s látkami, které ve skutečnosti pro zdraví vůbec škodlivé nejsou. Jednat se může například o pyl, zvířecí srst podobně.
Před propuknutím alergie vždy probíhá senzibilizační fáze. Znamená to, že organismus je při prvním kontaktu s alergenem určitým způsobem stimulován, ale nereaguje na něj ještě alergickou reakcí.
To až při dalším kontaktu s daným alergenem, kdy ho již přesně identifikuje jako „nepřítele“ a imunitní systém mu vyhlásí válku.
Jak poznám, že jsem alergik a na co jsem konkrétně alergický?
Alergie je systémové onemocnění - onemocnění celého organismu s místními projevy. Může postihnout různé cílové orgány a tkáně člověka a podle toho vypadají její projevy. Nejčastěji bývá postižena kůže - kopřivky a ekzémy, oční spojivky - slzení, pálení a svědění očí, dýchací systém - rýma, astma, opakované infekty dýchacích cest, některá plicní onemocnění a trávicí systém - zvracení, nechutenství, břišní koliky, pálení žáhy, průjem, afty…. S nezávažnými a krátkodobými projevy alergie lze bojovat použitím bežně dostupných léčivých přípravků, které jsou volně prodejné v lékárně, i u nás v lékárně na Zelené vám rádi poradíme a doporučímě produkty vhodné právě pro vás!
Nejzávažnějším projevem alergie je anafylaxe, což je soubor závažných až život ohrožujících náhle vzniklých příznaků obvykle ve více systémech najednou - kožní projevy, dýchací, kardiovaskulární, zažívací , která bývá způsobena hlavně alergeny potravin, léky a alergeny jedu blanokřídlého hmyzu. V tomto případě je nutné vždy přivolat na pomoc lékaře.
Diagnózu alergického onemocnění potvrdí vyšetření u alergologa a u dalších specializovaných lékařů podle projevů daného onemocnění - kožní , oční, ORL, plicní, interní… . Protilátky, které se tvoří proti alergenům, se prokazují speciální testy - především kožními testy, laboratorními metodami a provokačními či eliminačními testy.
Jak se alergie léčí a lze se jí zbavit úplně?
Základem léčby je snaha o zjištění vyvolávajícího alergenu a jeho odstranění, pokud je to možné, dále alergenová imunoterapie, což je podávání alergenového extraktu ve formě kapek či injekcí a symptomatická terapie - podávání protialergických zklidňujících léků - antihistaminik, vápníku, kortikoidů a dalších léků, které tlumí vyvolanou reakci.
Nezbytná je také úprava životosprávy a celého životního stylu. Alergická dispozice provází postiženého člověka celý život, alergické projevy se mohou objevit kdykoliv a také se kdykoliv mohou vrátit a s alergií je nutno především naučit se žít a počítat s ní. Ohledně léčby vám v Lékárně na zelené v Ostravě kdykoli poradí zkušený odborný personál.