LÉTO A GYNEKOLOGICKÉ ZÁNĚTY U ŽEN
Co je to gynekologický zánět?
Gynekologický zánět je onemocnění, které může postihnout kteroukoli část ženských pohlavních orgánů. Toto onemocnění je infekční a obvykle velmi nepříjemné. Způsobují ho především bakterie, viry, kvasinky a paraziti, v případě zánětů vulvy a pochvy může být zapříčiněno mechanicky či vzniknout v důsledku alergie. Za jeho vznikem může ale být třeba i lupénka, nebo může být původ neznámý.
Problematika gynekologických zánětů je poněkud obsáhlá a pro laika asi celkem složitá a nepřehledná, pojďme si tedy spíše odpovědět na nejčastěji kladené dotazy, vás – pacientek.
Mám zánět, co s tím?
Jak už jsme se zmínili dříve, gynekologický zánět je komplikovaná a málo častá záležitost. Je velmi často provázán krvácením z rodidel, velmi silnou bolesti v podbřišku a ta se obvykle ještě zdůrazňuje při vyprazdňování při stolici, močení a znemožňuje pohlavní styk. Žena má současně i zvýšenou teplotu.
Pacientky velmi často zaměňují výtok z rodidel za slovo zánět, což je velmi zavádějící. Gynekologický zánět, jak bylo napsáno výše, si vyžaduje urgentní léčbu antibiotiky, léky proti bolesti, sexuální abstinenci, klidový režim, v nemnoha případech může být žena hospitalizována v nemocnici na gyn. oddělení.
Zatímco výtok z rodidel je fyziologická (přirozená) záležitost, protože sliznice ženského genitálu obsahuje množství žláz, které vyměšují hlenovitý sekret. Zároveň je pochva osídlena řadou bakteriálních, virových a kvasinkových kmenů. Ideální situace je, když jsou tyto kmeny v rovnováze a vytvářejí kyselé prostředí v pochvě. Tudíž od doby, kdy žena - dívka začne menstruovat až do přechodu (menopauzy) pociťuje sekreci – „výtok“ z pochvy, který ji chtě nechtě znečistí spodní prádlo. Většinou je tento výtok bělavé – mléčné barvy, v závislosti na hormonálním cyklu (když žena neužívá hormonální antikoncepci) bývá i vodnatý, čirý (v době ovulace). Pokud žena cítí, že tento výtok má jinou barvu než obvykle (žlutavý, zelenavý), zapáchá (rybina, sýrovitý zápach) nebo pálí či svědí, měla by vyhledat svého gynekologa a žádat o vyšetření a léčbu. Ve většině případů postačuje vaginální léčba vkládacími tabletkami po dobu minimálně jednoho týdne. S jejich výběrem vám ochotně a diskrétně poradíme v lékárně, podle charakteru potíží vybereme nejvhodnější preparát právě pro vás. Jejich paleta je opravdu pestrá, takže se nemusíte bát, že bychom nenašli ten pravý lék pro každého. Vyjímečně se stane, že je nutné vkládací tabletky či krém použít v kombinaci s tabletkami, které žena polyká ústy nebo v kombinaci s léčbou jejího sexuálního partnera – partnerů. V tom případě vás odešleme k lékaři, takže se opravdu nebojte svěřit s jakýmkoli problémem.
Mohu získat infekci při koupání v bazénu?
Normální prostředí v pochvě je kyselé a zajišťuje tak rovnovážný stav. Dojde-li ale k narušení této rovnováhy, mohou se mikroorganismy, které původně byly v rovnováze a nepůsobily patogenně (tzn. škodlivě) přemnožit a způsobit infekci pochvy a poševního vchodu.
To se týká i pobytu ve vodě – bazén – ačkoli chladná voda naopak nepřispívá k přemnožení patogenních bakterií. Ke zhoršení situace přispívá chlór ve vodě, či snaha ženy o zabránění problémů (mnohé ženy si zavádějí menstruační tampóny), které ji naopak problémy přivodí. Bude-li si chtít žena protektivně zavádět tampóny do pochvy, raději by si měla v lékárně zakoupit tampóny pro tuto záležitost určené. Pravděpodobnější zdroj nákazy jsou sauny, vířivky a vyhřívané bazény.
Může poševní infekci vyvolat předchozí léčba antibiotiky?
Antibiotika řeší léčbu nemocí z nachlazení jako angíny, chřipky apod. Ale jiné zdravotní obtíže můžou naopak odstartovat. Narušují totiž přirozenou imunitu, a to bývá hlavní příčina vaginálních zánětů. S touto nepříjemností se potýká drtivá většina žen, podstupujících antibiotickou léčbu, byť i na krátkou dobu. A obvykle se u nich vaginální zánět vyskytuje opakovaně. Nutnost nosit kvůli vleklému a úpornému výtoku vložku, neustálé svědění a pálení zevních genitálií, bolestmi a výtokem vynucená sexuální abstinence, zápach, tak pacientky obvykle řadí potíže podle toho, jak moc je obtěžují.Je proto dobré zahájit preventivní léčbu pomocí užitečných bakterií!!! Opět k dostání na volném prodeji v lékárně
Pochva je osídlená 20 až 50 různými typy mikroorganismů. Dokud jsou v rovnováze, je vše v pořádku. Až jejím narušením, například právě po užívání antibiotik, dochází k tzv. vaginální dysmikrobii, která mnohdy končí infekcí. Nejnovější trend v léčbě proto spočívá jednak v obnovení zdravé mikroflóry a dále ve vytvoření takových podmínek v pochvě, že nežádoucí mikroorganismy (nejčastěji kvasinky) nemají prostor pro množení a růst. Právě součinnost obou postupů zaručuje, že nejčastější gynekologické potíže ustanou, a hlavně se nebudou opakovat!Odborný výzkum se zaměřil na vývoj a využití prebiotik neboli látek, které přispívají k rychlému a stabilnímu osídlení poševní sliznice užitečnými kmeny bakterií. Ty snižují kyselost v pochvě, vytvářejí dezinfikující peroxid vodíku a tím potlačují přemnožení škodlivých mikroorganismů.
K přednostem prebiotik patří i to, že citlivě respektují složení vaginální mikroflóry, které je pro každou ženu individuální. „Vaginální přípravky s obsahem prebiotik redukují riziko vzniku a opakování infekcí až o polovinu.
Jak poznám, že mám kvasinkovou infekci?
Mnohokrát skloňovaným problémem je právě kvasinková infekce ženského genitálu. O ní samotné, by se dal napsat jistě velmi dlouhý článek. Ale my si pojďmě alespoň ve zkratce říci, jak se projevuje. Kvasinková infekce je provázena velmi úporným svěděním zevního genitálu – tzn. velkých pysků. Velmi zřídka bývá postižena i kůže kolem konečníku. Současně žena pociťuje i výtok – který má charakter bílých hrudek – velmi často v gynekologických ordinacích přirovnáván svým vzhledem k tvarohu a někdy pozoruje otok zevního genitálu. Někdy tento výtok může i chybět. Zároveň pro kvasinkovou infekci je typické, že nezapáchá. Vhodnou léčbou jsou antimykotické léky ve formě vaginálních krémů, tabletek a čípků a to po dobu minimálně 7 – 10 dní. Velmi vhodnou doplňkovou léčbou může být i Wobenzym, dietní opatření, používání pouze bavlněného prádla, neměly by se nepoužívat parfémované intimní vložky, toaletní papír a mužské gely na holení při holení ochlupení na ženském genitále. Projeví-li se příznaky i u muže (zarudnutí žaludu, svědění), postačí používat antimykotickou mast (CANESTEN KRÉM, JENAMAZOL KRÉM) S výběrem vám opět velmi ochotně pomůžeme u nás „Na Zelené“.
Kvasinkové záněty se mi neustále vrací a žádná léčba mi nepomáhá. Dá se s tím něco dělat?
Důležité je rozlišit, jestli Vám skutečně „žádná léčba nepomáhá“, nebo zda (což je mnohem častější) léčba sice na čas pomůže, ale pak se potíže zase objeví. V prvním případě zřejmě nejde o kvasinkový zánět, ale o něco jiného (může jít o tzv. laktobacilózu nebo alergii) – je tedy třeba především učinit správnou diagnózu. Ve druhém případě je doporučený postup následující:
-
Léčba v „dlouhém“ režimu (tj. 14 dní), krátkodobé způsoby léčby jsou málo účinné. Nezáleží ani tak na tom, co se užívá, důležité je, aby se to užívalo dlouho.
-
Dlouhodobá (6 měsíců) farmakologická prevence. Užívá se obvykle některý přípravek proti kvasinkám ve formě polykacích tablet, jednou za měsíc.
-
Nezbytná jsou opatření týkající se „životního stylu“. Zcela zakázané jsou džíny, nevhodné jsou kalhoty vůbec a punčocháče (tj. měla byste nosit sukni, podvazky, punčochy a bavlněné, event. žádné kalhotky). Je třeba se vyvarovat dietní chyby ve smyslu jednorázového vysokého přívodu cukrů (návštěva cukrárny apod.). Pohlavní styk do konečníku a do pochvy se nesmí střídat v „nesprávném“ pořadí, a konečně, každou léčbu antibiotiky z jakéhokoli důvodu je vhodné zajistit preventivním užíváním vaginálních léků proti kvasinkám.
Musí být vždy přeléčen můj sexuální partner, když já mám potíže a přenášejí se výtoky pohlavním stykem?
Výtoky se pohlavním stykem většinou nepřenášejí. Vlastně jedinou výjimkou je trichomoniáza, infekce prvokem bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Výtok také může provázet kapavku, která se rovněž přenáší výhradně pohlavním stykem. Ostatní příčiny výtoků nejsou pohlavně přenosné, jsou většinou způsobeny přemnožením některých mikroorganismů, které se však v menším množství mohou nacházet (a také nacházejí) i u zdravých žen.
I výtoky, které nesouvisí s pohlavně přenosnými infekcemi, se však mohou zhoršit nebo i objevit v souvislosti s pohlavním stykem. Soulož mění poševní pH, je provázena zavlečením cizích bakterií, a to vše mění ekosystém pochvy a některá skupina mikroorganismů toho může využít a přemnožit se – výsledkem pak je výtok. Ve většině případů muži žádné potíže nepociťují (při běžných gynekologických infekcích). Má–li muž zarudnutí na penise v oblasti žaludu, či svědivé pocity, je na místě uvažovat o mykotické infekci a muži poskytnout léčbu ve formě antimykotických krémů (CLOTRIMAZOL KRÉM).
Chrání používání kondomu před výtoky?
Používání kondomu chrání před pohlavně přenosnými infekcemi. Pohlavně přenosné výtoky způsobuje infekce bičenkou poševní (Trichomonas vaginalis) a kapavka. Pohlavní styk může přispět ke vzniku výtoku také nepřímo – ejakulace mění pH pochvy, a to může způsobit přemnožení některých bakterií. I zde má používání kondomu určitý ochranný význam. Naopak např. kvasinky se přemnožují v mikrotraumatech pochvy, která vznikají při pohlavním styku. Styk s kondomem, není-li pochva dostatečně zvlhčená (nebo není-li použit lubrikační gel) může výskyt těchto mikrotraumat zvýšit.
Kondom je nepochybně velmi dobrým hygienickým opatřením, nicméně ochrana poskytovaná kondomem není absolutní (jako není absolutní ochrana před otěhotněním). Pohlavní styk s rizikovým partnerem je rizikový i při použití kondomu.
Létu zdar, ať vás nic netrápí! A pokud ano, tak alespoň ohledně výše zmiňovaného tématu, vám rádi a dobře poradíme! Tým lékárny Na Zelené.