Péče o pokožku po opalování
Do bronzova opálená pokožka je nádherná. Po každém delším pobytu na slunci však potřebuje zvýšenou péči. Důležité je doplnit ztracenou vlhkost a pružnost pokožky. Takže stejně tak, jako máme ve zásobě krémy na opalování, měli bychom v ní mít i přípravky po opalování : chladivé gely, krémy, mléka a spreje.
Proč se vůbec natírat i po opalování?
UV záření způsobuje předčasné stárnutí pokožky, vysušuje ji. Důsledkem může být zarudnutí kůže, pálení kůže a na dotyk je pokožka citlivá až bolestivá. V horším případě vám na kůži vyskáčou také puchýře. Ani pokud nepociťujete po slunění podobné obtíže, byste neměli zapomínat na následnou péči. Myslete na to, že reakce na UV záření se často projevuje až se zpožděním.
Použitím přípravku po opalování poté, co se vysprchujete, pokožce navracíte ztracenou hydrataci, zklidníte ji, zchladíte a urychlíte také její regeneraci! Správná péče zajistí uchování dlouhodobějšího, rovnoměrného opálení, protože zabrání olupování svrchní vrstvy pokožky. Zamezuje také tvorbě nových vrásek tím, že vyhlazuje svrchní část kůže. Napraví i škody vzniklé sluněním a dokážou účinně zpomalit stárnutí pokožky způsobené UV zářením. 3Iroký výběr přípravků naleznete zde:
Opalovací a poopalovací přípravky
Jak časté by mělo být použití přípravků po opalování?
Automaticky po každém pobytu na slunci byste měli použít i přípravek po opalování, hlavně pak třeba po celodenním pobytu u vody je důležité pokožku rychle uvolnit, zklidnit a regenerovat. Přípravky po opalování pomáhají pokožku vyživit, hydratovat a napomáhají také jejímu zklidnění. Pokožka tímto získává svou jemnost a pružnost a vydrží tak i déle opálená a krásná.
Co tedy přesně udělat po každém opalování?
Na konci dne je potřeba pokožku osprchováním očistit od písku, chlorované nebo slané vody. Po každém večerním sprchování je nutné myslet na ošetření pokožky krémem či mlékem po opalování. Nebojte se jej použít i ve dnech, kdy se zrovna neopalujete, protože pokožka se s nadměrným slunečním zářením vyrovnává i několik dní. S klidným svědomím můžete v těchto dnech vyměnit běžné tělové mléko za přípravek po opalování. Hlavně po návratu od moře či ze slunečné dovolené je vhodné pleť celého těla ošetřovat těmito přípravky ještě alespoň celý následující týden. Výbornou prevencí suché, a tím pádem i bledé kůže je peeling, na který byste si alespoň v letních měsících měli zvyknout. Ideální je provádět ho jednou týdně, ale v případě potřeby můžete klidně i dvakrát nebo třikrát. Zbaví vás odumřelých kožních buněk, které tak nebudou bránit při přijímání ochranných i hydratačních přípravků, a kůže bude celkově vypadat vyživenější. Nemusíte se bát, že si peelingem opálení odstraníte, uvidíte, že naopak bude ještě viditelnější.
Jak zvolit přípravek po opalování vhodný konkrétně pro mou pokožku?
Obecně máte na výběr z nepřeberného množství různých balení krémů, sprejů, gelů a mlék od různých výrobců, například Bioderma, Altermed, Vichy a další (např. Trioderm).
Krém – je nejhutnější, po nanesení může zůstat na pokožce mastný film a jeho aplikace na celé tělo zabere více času.
Mléko –složením je řidší než krém, lépe se roztírá, rychleji se vstřebává
Gel – většinou čirý či lehce zbarvený, nanáší se podobně jako u mléko, často jsou vyráběny s příměsí chladivých složek.
Sprej – jeho největší výhodou je rychlost aplikace (nemusí se dále roztírat)
Mám používat panthenol? A pokud ano, kdy?
Panthenol je dobré použít na nadměrně ozářenou pokožku, tu která zčervená, pálí a je bolestivá na dotek. Je vhodný jako první pomoc při spálení kůže od sluníčka. Přináší úlevu, zklidňuje a příjemně chladí pokožku. Na zasažených plochách se snadno a bez bolesti roztírá a za několik minut po nanesení se sám úplně vstřebá bez nutnosti dalšího vtírání, které by mohlo být na postižených místech bolestivé. Urychluje obnovu poškozených tkání.
Má nezastupitelnou funkci pro metabolismus buněk kůže. Panthenol je nezbytný pro udržení zdravé pokožky, při prevenci vzniku a rozvoje vrásek a dalších projevů stárnutí kůže. Podporuje také zadržování vody v pokožce, tedy její hydrataci. Prokazatelně účinné jsou přípravky s obsahem panthenolu od 1 % a účinek se zvyšuje do obsahu 5 %, existují ale i 6-7% přípravky.
Pro uklidnění pokožky nebo při spáleninách můžete také na postižená místa přikládat ručník namočený do studené vody. Obklad lze také udělat z uvařeného, vychlazeného černého či zeleného čaje, případně z vychlazeného jogurtu, smetany nebo tvarohu.
Produkty po opalování obsahují jednu nebo více účinných látek, jedná se tedy o panthenol, vitamin E, glycerin, aloe vera nebo třeba i jojobový či avokádový olej, zelený čaj, alantoin ale i mentol.
Děti a fotoprotekce
Děti do 6 měsíců nevystavujeme přímému slunci vůbec! Do tří let by se děti neměly cíleně opalovat..
I děti v kočárku chraňte na odkrytých částech těla vhodným opalovacím přípravkem.
Je vhodné používat speciální přípravky na opalování určené pro děti. Kvalitní přípravky pro citlivou dětskou pokožku by měly být hypoalergenní a neměly by ucpávat póry.
Podle způsobů, jakým látky obsažené v opalovacích krémech či emulzích chrání před UV zářením, rozlišujeme 2 typy filtrů – chemické a fyzikální (někdy označované jako minerální). Ty první se vsakují do kůže, kde pohlcují UV záření. Fyzikální filtry se oproti tomu chovají jako jakási malá zrcátka a UV záření odrážejí.Pro děti dermatologové doporučují opalovací přípravky s obsahem fyzikálních filtrů, protože se na rozdíl od chemických nevsakují do pokožky, a s vlastní kůží tedy nereagují (čili ji ani nedráždí).
Při výběru opalovacího přípravku sledujeme kromě složení (dbát bychom měli především na absenci konzervantů, parabenů a parfémů) i číslo ochranného faktoru.
Pro malé děti by hodnota ochranného faktoru měla být vždy co nejvyšší bez rozdílu fototypu a ve všech pásmech UV indexu.
Obecně platí, že krémy jsou účinnější než lehká opalovací mléka, která o něco hůře drží UV filtr.
Při výběru textury přípravku je také třeba zhodnotit typ pleti – například sušší pokožka více ocení olejový či masťový základ, mastnější pleti budou více vyhovovat jemné emulze.
U dětí trpících atopickým ekzémem je třeba být obzvlášť pečlivý při výběru vhodného přípravku na opalování.
Nezapomínejte na pokrývku hlavy a sluneční brýle.
Zářivou pokožku bez bolestivých projevů vám přeje váš tým Lékárny Na Zelené!