Beta karoten v otázkách a odpovědích
Začínáme náš seriál. Každý týden se budeme zabývat jedním z aktuálních témat týkající se lidského zdraví, léků, doplňků stravy, kosmetiky a dění v lékárenském prostředí. Věřím, že vám budou získané informace přínosem a budou vás i bavit a budeme se taky těšit na vaši návštěvu v Lékárně na Zelené v Ostravě nebo na návštěvu v našem eshopu.
Díl 1. Beta karoten v otázkách a odpovědích
Blíží se jarní a letní měsíce a ochrana před slunečními paprsky začína být opět aktuální. Jenže vlétě mají navrch módní trendy před varováním dermatologů. Přitom použití ochranných prostředků před UV zářením významně rozhoduje o tom, jestli bude naše pokožka po čtyřicítce vypadat jako opotřebované kožené křeslo nebo i na podzim sklidí obdivné pohledy kamarádek. Léto je obdobím, kdy se snažíme o různé odstíny pokožky, od bronzové až po čokoládovou, a využíváme k tomu stále důmyslnější prostředky. Kromě samoopalovacích krémů saháme po tobolkách s obsahem beta karotenu. Ovšem můžemevěřit všemu, co výrobci tvrdí? Opravdu pomáhá beta karoten zhnědnutí kůže? Jake jsou zkušenosti s užíváním?
Řada výrobků v tobolkách slibuje díky obsahu beta karotenu snadnější opálení a ochranu pokožky před UV zářením. Na tomto tvrzení je pouze část pravdy. I kdybychom souhlasili s krásnějším opálením, pak totéž nemůžeme udělat s ochranou pokožky před UV zářením. Proč?
Pomáhají karotenoidy zabarvení pokožky?
Je to pravda, karotenoidy napomáhají zhnědnutí pokožky. Díky užívání beta karotenu a jiných karotenoidů se pokožka skutečně zabarví, avšak změna barvy nastane i bez působení slunečního záření. Zhnědnutí pokožky tedy není způsobeno aktivnějším pigmentem, ale díky nadměrnému ukládání beta karotenu v organizmu. Je tedy mylné se domnívat, že je tím pokožka lépe chráněna.
Chrání karotenoidy pokožku před spálením?
Karotenoidy mají obrovskou ochrannou kapacitu, ale neumí chránit pokožku před spálením. Podívejme se, jak to vlastně je. Beta karoten patří do skupiny karotenoidů, které jsou silnými antioxidanty a jejich hlavní funkcí je chránit kožní buňky před poškozením volnými radikály. Tyto volné radikály jsou produkovány ultrafialovými paprsky a bývají příčinou spálení pokožky, v nejhorším případě i rakoviny kůže. Antioxidanty však působí až v hlubších vrstvách kůže, kam UV záření nepronikne. Úkolem antioxidantů je tedy napravovat škody, které v pokožce napáchaly sluneční paprsky, ale rozhodně nedovedou samotnému poškození nebo dokonce spálení kůže zabránit.
Je lepší přírodní beta karoten nebo v tabletách?
Nejlepším zdrojem beta karotenu a dalších karotenoidů jsou potraviny, červené, žluté a oranžové ovoce a zelenina (mrkev, rajčata, paprika). Dostatek těchto látek obsahuje však i brokolice, špenát nebo petržel. Rovněž přípravky z lékáren obsahují karotenoidy, a to buď z přírodních zdrojů a nebo syntetické. Přírodní zdroje jsou pro organizmus přínosem, naopak umělé formy mohou být nebezpečné, hlavně pokud je uživatel kuřák.
Proč dávat pozor na užívání beta karotenu u kuřáků?
Při zkoumání efektu cigaret jsou v literatuře rozporuplné názory. Na podkladě znalostí o kouření cigaret a vzniku rakoviny plic, kancerogeneze, vznikl předpoklad, že antioxidanty, jako jsou karotenoidy (beta karoten), budou mít antikancerogenní účinek. To je ostatně doporučováno i v mnohých pracích.Na druhé straně se objevily práce o toxicitě větších dávek betakarotenu u kuřáků cigaret. Tnto efekt byl vysvětlen zablokováním efektu, v okamžiku, kdy se dostatnou karotenoidů do liposomů. Proto je v současné době přijímán názor, že vyšší dávka karoteinodů nad 20mg denně podaná kuřákům vede ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny plic. Zvažte proto důkladně výběr přípravku, který kupujete. Správně by na výrobku mělo být napsáno, z jakých zdrojů látky pocházejí.
Jak poznáme nedostatek karotenoidů?
Karotenoidy příznivě působí na stav a zdraví pokožky, vlasů, očí a zubů. Při vystavení UV záření mají ochranné účinky proti vzniku jaterních a starobních pigmentových skvrn, což je z kosmetického hlediska opravdu velmi žádoucí. V případě jejich nedostatku je pokožka suchá, drsná, vrásčitá, objevují se kožní problémy, suché a popraskané rty, nebo dokonce vypadávání vlasů, zvýšená náchylnost k infekcím a poškození zraku. Jejich pravidelná konzumace má tedy obrovský význam.
Jaké je doporučené dávkování doplňků stravy s obsahem karotenoidů?
Betakaroten: 5 –15mg denně
Lutein: 100 mikrogramů až 5 mg denně
Lykopen: 50 mikrogramů až 15mg denně
Zeaxanthin: 100 – 300mikrogramůdenně.
Chcete-li tedy i po létě vypadat svěží a krásně, vsaďte na komplexní ochranu a kromě doplňku stravy si pořiďte i kvalitní kosmetiku s UV faktorem (např. Bioderma)a vhodným lehkým oblečením.