Ochrana před sluncem, používání opalovacích přípravků
Zkušení vědí, že aby byla pleť pěkná, potřebuje být vždy a všude chráněna. Ochrana před sluncem je nutná celoročně, sluneční paprsky se výborně odráží jak od vody, tak od sněhu, že?! Ale my na ni myslíme více s blížícím se létem a časem dovolených. A tak si ji právě teď připomeneme.
Jaká jsou základní pravidla a informace týkající se ochrany před sluncem?
I ve stínu naše pokožka absorbuje téměř polovinu přímých slunečních paprsků.
Je nejlepší se pořádně namazat opalovacím krémem již doma, cca 30min před pobytem na slunci!
Nezapomeňte si natřít uši a zvláště pak ty části těla, které nezakrývá oblečení!
Obzvláště při sportu či koupání se pravidelně přetírejte opalovacím krémem, který se více stírá ručníkem čí odtéká s potem a nebo s vodou z těla.
Mám pochybnosti - jaký opalovací prostředek použít v podmínkách ČR?
Citlivý typ pleti by měl použít prostředek s opalovacím faktorem alespoň 30SPF.
Existují typy prostředků s tímto faktorem pro alergiky a atopiky, malé děti ale třeba i s urychlovačem opálení pro nadšence bronzové pleti ;-)
Lidem s normální pletí a tmavším typům v našich podmínkách postačí opalovací prostředky s SPF 20 (např. Opalovací přípravky z Biodermy )
Na opalovacím prostředku je taktéž velmi důležitá informace o ochraně proti dlouhému vlnění A, které prostupuje hluboko do pokožky a může způsobit i zvrat v normálním růstu kožních buněk (rakovinné bujení).
Je intenzita slunečního záření stále stejná a jak ochránit pokožku a tělo před sluncem, když pomineme opalovací prostředky?
Ne, intenzita slunečního záření je nejvyšší mezi 11-15h. Proto je lepší si naplánovat aktivity spojené s pobytem venku buď před a nebo po tomto časovém úseku.
Je lepší nosit tmavší a volné oblečení z hustě tkaných silnějších typů látek než světlé přiléhající oděvy.
Větší ochranou je například také polyester oproti bavlněným oděvům, které zase lépe odvádějí pot. Proto je nejvýhodnější zvolit funkční oblečení, kterého je již na trhu v současné době velký výběr.
Noste také pokrývku hlavy, která vás ochrání i před slunečním úpalem a sluneční brýle, které když jsou kvalitní nabízí velkou ochranu pro vaše oči!
Sluneční brýle s UV filtrem jsou obvykle značeny etiketou „UV 400“. Označení písmeny „CE“ zase znamená, že sluneční brýle odpovídají příslušným normám Evropské unie. Čočky slunečních brýlí se dále dělí do skupin značených 0–4 podle toho, kolik propouštějí viditelného záření. Číslo 0 značí čočky velmi světlé, 4 pak čočky nejtmavší. S čočkami typu 3 a 4 se nedoporučuje řídit motorová vozidla.
Co přesně vlastně znamená, že má opalovací přípravek SPF (jinde třeba LSF)? Jedná se jen o ochranný faktor proti UV-B záření? A jak poznám, že mě přípravek ochrání i proti UV-A záření?
Ochranný faktor (SPF) označuje účinnost proti slunečnímu záření: vysoký SPF znamená vysokou úroveň ochrany, nízké SPF pak odpovídajícím způsobem menší ochranu. Ochranný sluneční faktor umožňuje přímé srovnání ochranné síly proti slunečnímu záření: např. výrobek s SPF30 má dvojnásobnou ochranu jako produkt s SPF15.
Nicméně povinností výrobců je informovat nás pouze o ochraně proti UV-B záření, je proto nutné si na přípravku zkontrolovat, zda obsahuje i informaci o ochraně proti UV-A záření (písmena "UVA" v kruhu). Pokud si nejste jistí, neváhejte se zeptat kohokoli v naší lékárně na Zelené. My jsme také partnerskou lékárnou firmy Bioderma a nabízíme celou řadu jejich produktů, u nichž je tato ochrana samozřejmostí.
Mohu použít opalovací přípravek z minulého roku?
Tyto produkty mají obvykle minimální datum spotřeby po otevření (nejčastěji 24měsíců), které je uvedeno na obalu, pokud se do něho váš opalovací přípravek vejde a nejedná se o nějaký malý zbytek, nebo přípravek nevykazuje jasné známky žluknutí , změnu barvy apod., můžete jen bez obav znovu použít i příští rok!
Příště se můžete těšit na 5 mýtů o opalování, poopalovací péči a mnohé další
Váš tým lékárny na Zelené!